2016 Yılında İnternette En Çok Neleri Arattık

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

En sık tercih edilen arama motoru Google platformunda her yıl olduğu gibi 2016 yılında da en fazla aranılan arama trendleri bulunuyor. Kategorileri incelediğimizde geçen sezonda farklı değişik türden aramaların yapıldığını görebilmekteyiz. 2016 yılı kişi kategorisini incelediğimizde müzik dünyasına damga vuran  Aleyna Tilki ilk sırada yer alıyor. İnternet kullanıcıların büyük çoğunluğu arama motorlarına Aleyna Tilki yazarak, başarılı genç sanatçı hakkında hem bilgi toplamış hem de şarkılarını dinlemiştir.

Yemek kategorisini incelediğimizde ise mutfak düşkünü insanlar en çok Trileçe tarifini merak etmiş durumda. Tatlı dünyasının en popülerlerinden biri olarak en çok aranılanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Dizilerden “Kiralık Aşk” zirveyi kaptırmazken, nedir nasıl yapılır kategorisinde ise en çok “Artık Yıl’’ araması en sık şekilde yapılmıştır.

Aleyna Tilki En Çok Arandı

Müzik sektörü son dönemde Aleyna’nın adıyla yankılanmaya başladı. Hatta arama motorlarında özelllikle Google‘da en çok müzik parçaları başarılı sanatçı Aleyna Tilki’ye yapılıyor. Sevilerek dinlenen en güzel parçaları müzik sektörüne damga vurmuş durumda. Her ne kadar müzik sektöründe ismini ispatlamış olsa da 2016 senesinde en çok aranılan kişi olması da başarısını bir kez daha kanıtlayan cinsten diyebilmekteyiz.

2016 Yılında En Fazla Cep Telefonu Arandı

Dijital platforma göz attığımızda mobil kullanıcıların en fazla cep telefonu araması yapmış olduğunu görebilmekteyiz. Türkiye’nin en gelişmiş firma rehberinden birisi olma başarısını gösteren Yellow Pages yapmış olduğu araştırma sonrasında en çok dijital aramalar içerisinde cep telefonun yer aldığını belirtti. Aramalarda gize çarpan durumlardan birisi de kullanıcılar daha çok mobil kullanımı yönünde aramalar yapmış olmasıdır. Arama yapan kesimin %55’lik dilimi teknoloji odaklı aramalar gerçekleştirirken, arama yapan kişilerin yaş aralıkları ise 18-34 yaş aralığında ki kullanıcılar olduğu tespit edildi.

2016 Türk Mutfağının Trend Aramaları

İnternet kullanıcıları mutfak içerikli aramalarda en fazla her sezonda olduğu gibi 2016 dönemi içerisinde de en sık ilgiyi %4’ünün restoranlar üzerine olduğunu görebilmekteyiz. Online kullanıcıların büyük bir çoğunluğu daha çok Türk mutfağına yönelik aramalar yapıyor. Erkek kullanıcılar daha çok restoran araması yaparken bayanlar ise yemek tariflerini daha sık arattırmış. 25-34 yaş arasında ki kişilerin yapmış olduğu aramalara göz atıldığında %42’si restoran, giyim ve giyim aksesuarları (%3), vakıf ve dernekler (1,5), bakanlık ve devlet daireleri (%2,5) üzerinden aramalar yapılmış durumda. Arama popülerliğine yavaştan yükselen isimler arasında ise EBA – Eğitim Bilişim Ağı”“Pokemon GO” ve “Darbe” olmuştur.

En Çok Arananlar Konuşulanlar Hangisi Oldu?

Artık Yıl

Yükselen genel aramalara göz atıldığında “Nedir” sorusuyla aranan ilk üç ifade ise “Artık yıl”olurken, “Dünya Kadınlar Günü”, “Güneş tutulması”, “Slime”, “KPSS başvuruşu” ve “tanka nasıl çıkılır” ile ilgili nasıl yapılır kategorisinde en sık kullanıcıların yapmış olduğu aramalar ön plana çıktı. Her sene farklı sektör dallarında değişiklik görmüş olduğumuz tıklamaların 2017 yılı içinde ne olacağı merak konusu şimdiden olmaya başladı.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum