AKK’sız Erişim Keyfine Hazır mıyız?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

İnternet, hayatımızın her anında yer alan ve tüm dünyaya açılan bir kapıdır. Oldukça büyük bir çerçeve olduğu aşikar. Hayatımıza sağlamakta olduğu onlarca kolaylık varken vazgeçmek zaten mümkün değil. Teknolojinin hızına ve pratikliğine karşı durmak imkansız denilebilir. Hal böyle olunca, bu kadar seri ve çabucak işlemlerimiz görülmesi için var olan bu teknolojiye kota koymak niyedir diye sormak istiyorum. Günümüzde, sosyalleşmenin, eğlenmenin, alışverişin, gündemden haberdar olmanın ve hatta para kazanmanın bile sağlandığı bu platformda hızlı işlemler yapabilmeyi hepimiz isteriz.

Bir film izlerken kesintisiz ve yüksek kalitede izlemeyi kim istemez ki? İndirmek istediğimiz büyük boyutlu dosyaları saatlerce bekleyerek indirmek yerine dakikalar içinde halletmek tabi ki güzel olurdu. Fakat hayatımızın büyük bir alanını kaplayan interneti kullanmak için konulan AKK, yani adil kullanım kotaları bizleri yavaş işlem yapmaya mahkum bırakmakta. Bu limitin kalkmasını herkes gibi istiyoruz fakat ülkemizde Adil Kullanım Kotası hala kullanılmakta ve insanları WEB kullanım hızını düşürülmekte.

AKK Ülkemizde Kalkacak mı?

Makalemizin başında bahsettiğimiz gibi herkes bunun kaldırılmasını ister. Hızlı bir şekilde internet deneyimi yaşamak yerine neden teknolojiye yavaş kullanalım ki? Şirketler kendi çıkarları doğrultusunda bu sınırlamaları 46 milyon aboneye uyguluyor. Paylaşım olmasını engelleyerek abone sayısını çoğaltmak isteyen web hizmeti veren şirketler sınırlamalarla kullanım kalitesini sınırlamakta. Geçtiğimiz aylarda meclise taşınan bu durum kalkacağı iddialarını gündeme getirmişti. İnternet kullanan herkes yıllardır bu hız sınırlamasından yana dert yanmakta. Fakat bu güne kadar bu konu hakkında herhangi bir adım atılmamıştı.

BTK Başkanı olan Sayın DR. Ömer Fatih Sayan kullanmış olduğu resmi Twitter hesabından bu konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada bu kullanım sınırının kalkacağını ve o güne kadar farklı düzenlemeler getireceğini duyurdu. Bu düzenlemeler ile “Adil Kullanım Kotası” diye adlandırılan hız sınırının kaldırılması internet kullanıcısı olan herkes için güzel bir haber olacaktır. Kullanıcıları tatmin etmek için bilinen diğer adıyla AKN ile ilgili çeşitli çalışmalar ve esneklikler yapılsa bile bu çalışmalar kotayı tamamen ortadan kaldırmadığı için aboneleri bir türlü tatmin etmiyordu. İnternet sahiplerinin bu konudaki hassasiyetinin farkına varan BTK, kullanıcıları sınırlayan bu kotanın 2018 yılında hayatımızdan çıkacağını duyurdu. Sevindirici olan bu haberin arkasından belirtilen tarihten önce gelecek olan düzenleme ile beraber 2017 Mayıs ayının 1. gününden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası AKN olmayacağını duyurdu.

Bu görsel benim kotamın anlık hali, ayın ortasında bitti ve hızım şu an 2 mbps civarlarında;

Kullanıcılar bu saatler arasında kotaya tabi tutulmayacak ve kullanımlarında hız sınırı ve düşüklüğü yaşamayacaklar. Bu iki sevindirici haber ile beraber ülkemizde bulunan 46 milyon internet abonesinin yüzü güldü. Bu düzenlemeler sadece sabit internetler için değil mobil internetler içinde gelecek. Mobilde indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Düzenleme sonrasında mobil kullanıcıları bu sınırlama üzerinden kullanım sağlayacak. Sabit internet ve bilgisayar üzerinden kullananlar içinse; 8-16 Mbps değerinde kullananlar AKN’den sonra 5 Mbps olarak kullanmaya devam edecekler. 16 – 24Mbps arası olan hızınız, aşım sonrasında 8Mbps iken diğer hız limitleri şu şekilde; 24 – 50Mbps arası 16Mbps’e, 50 – 100Mbps arası 24Mbps’e, 100 – 500Mbps arası 32Mbps’e, 500 – 1000Mbps arası ise aşımdan sonra 64Mbps’e düşmektedir. Bu çalışmaların geçerliliği mobil WEB teknolojisi kullananlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren geçerli olurken, geniş bant kullanımı yani sabit internet kullanımı için uygulamaların kullanımına geçiş tarihi ise 1 Mayıs 2017 tarihi olarak belirlenmiştir. Bu tarihleri iple çekenlerden birisiyiz, “haklı olarak”.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum