Batarya Kalibrasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Telefonunuzun batarya çabuk doluyor yada dolu olmasına rağmen hemen boşalıyorsa batarya kalibrasyon vaktiniz gelmiş demektir. Genelde Android cihaz kullananların karşı karşıya geldiği bu sıkıntı gerçekten can sıkıcıdır. Şarjınız dolu gözükmesine rağmen birkaç dakika içinde bitmesi sinirlerinizi bozacaktır. Çoklu Android sistemleri bataryanızı uzun süre kullandıktan sonra bir anda bitirebiliyor. Biten bataryada bu tarz sıkıntılarla karşılaşmanız kesindir. Bir anda dolan veya bir anda biten güç kaynağındaki sorunun düzeltilme işlemine kalibrasyon denmekte. Eğer cihazınızın pilinden saydığımız bu şikayetleri alıyor ve artık yeterli performansı almıyorsanız bu makalede vereceğimiz bilgiler kesinlikle işinize yarayacaktır.

Nasıl Kalibre İşlemi Yapılır?

Cihazınızda ki güç kaynağı problemini aşmak için sizlere birkaç adım önereceğiz. Sizlerle paylaştığımız bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde uyguladığınız takdirde kalibre işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  • Cihazınızın kalibrasyon işlemi için ilk yapmanız gereken işlem; telefonunuzu şarja bıraktıktan sonra yapmanız gereken bataryanızın tamamının dolmasını beklemek.
  • İkinci adım ise; eğer ilk adımı uyguladıktan sonra bataryanız tam olarak dolduktan sonra telefonunuzu tamamen kapatınız.
  • 3 adım olarak; bataryası tamamen dolu olduktan sonra kapattığımız cihazımızı tekrar şarja bırakıyoruz. Dolu ışığı yanmasını bekliyoruz. Çoğu telefon için bataryanın dolu olduğunu gösteren bildirim ışığı yeşil renktir. Yeşil rengin yanmasını bekliyoruz.
  • Adımda ise yapmanız gereken yine çok basit. Bataryanızın tam dolu olduğunu gösteren yeşil ışık yandıktan sonra cihazınızı güç kablosundan çıkarıp tekrar açın.
  • Adım olarak yapmanız gereken; güç düğmesine basılı tutarak açtığımız cihazı 30 saniye kadar bekledikten sonra güvenlik amaçlı olan pin kodunu giriyoruz.
  • madde olarak; 5. Adımda yapmış olduğumuz işlem ile açtığımız cihazı bu yönlendirme maddesinde 30 saniye kadar bekletip tekrar kapatma işlemini cihaza uyguluyoruz.
  • Madde 7: Kapatmış olduğumuz akıllı telefonumuzu tekrar şarja takıyoruz. Güç kablosu bağlı olan cihazımızda yeniden yeşil ışık yanana kadar yani telefonumuzun şarj ünitesi tamamen dolana kadar bekliyoruz.
  • Madde 8: Bu maddede yapmamız gereken, bataryası dolan ve şarjdan çıkardığımız cihazımızı tekrar açıyoruz. 8 adımlık bu işlemi uyguladığımız takdirde cihazımızın bataryasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını, çabucak dolup çabucak bitmesini engellemiş oluyoruz. Bu işlemleri yaptığınızda pilinize dair sorunlar ortadan kalkacaktır.

Daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir batarya için size biraz öneride bulunacağız. 2013 yılından sonraki çıkan akıllı telefonların şarja takılması için bataryanın tamamen bitmesine gerek yoktur. Tamamen bitmeden şarja takmak, güç kaynağınızın ömrünü uzatır ve daha kaliteli bir kullanım sunar…

Tamamen bitmeden şarja takmanız gereken telefonları, şarjdan alma konusunda da acele etmeyiniz. Tam olarak dolmayan bataryaların şarjdan alınması telefonunuzun pil ömrünü oldukça azaltacaktır. Ayrıca yeni bir telefon aldıysanız “ilk sarj” adı verilen uygulamayı ihmal etmeyin. Buda nedir derseniz kısaca özetleyeyim; yeni bir telefon aldınız (sıfır) ve evinize/ofisinize geldiniz. Telefonu kapatıp sarja takıyoruz ve aralıksız 8 saat şarj ediyoruz. Bu süre boyunca hiç çıkarmıyoruz. Sonra sarj %1 seviyesine düşene kadar kullanın ve tekrar 6-8 saat arası bir süre boyunca pilde bırakın. Bu önerilerimizi dikkate alırsanız eğer, uzun süreli ve sorunsuz bir batarya kullanımı yaşarsınız.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum