Bilgisayarın Çok Geç mi Açılıyor? Kıyamam

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Bir bilgisayar kullanıcısı olarak sizlerden yoğun olarak gelen soru tipleri arasında en çok bilgisayar neden geç açılıyor veya bu geç açılışın sebepleri nedir gibi sorular alıyoruz. En çok yandığınız noktaysa iyi bir sisteme sahip olduğunuz halde çay alıp gelene kadar açılmayan bir PC’ye sahip olmanız… Ayrılmayın başlıyoruz.

Sahip olduğunuz bilgisayarınıza yeniden bir işletim sistemi kurulumu gerçekleştirmeniz durumunda kapatıp açma işlemi gerçekleştirilmesi durumunda sistemin hızlı bir biçimde işlediğini ve rahatlıkla kullanıma hazır olduğunu görürüz. Fakat geçen süreç içerisinde kullanmış olduğunuz cihaza size gerekli olan programlar, indirmiş olduğunuz dosya veya ön bellek dosyaları arttıkça da işletim gücünün düştüğünü ve yavaş bir şekilde azalan düzeylerde bilgisayar hızının seyrettiğini görebilmektesiniz. Peki elimizde mevcut olan ve her defasında fazla kullanım gerektiren bir işletim sistemine sahipseniz nasıl önlemler almanız gerektiği hakkında bilginiz var mı? Bende öyle tahmin etmiştim;

1-) İlk adım olarak kullanılan cihazdaki gereksiz bulunan temp, cache gibi bellek dosyaları temizlenmesi gerekecektir. Temizleme işlemini sağlıklı bir biçimde ortaya koymak için ise “Ccleaner” programını yükledikten sonra kayıt defterindeki çöp dosyalarını temizleyerek olayı bitirmiş olacağız. Şahsen ben bu programı kullanıyorum ve oldukça memnunum.

 

Sağ altta ki “Temizliğe Başla” butonuna tıkladığınız zaman temizleme işlemi başlayacaktır. Tabiki öncesinde “Analiz” butonuna tıklayıp ilgili dosyaları bulmasını sağlamalısınız.

2-) Sahip olduğunuz PC’de ki dağınık vaziyetteki dosyaları bir araya getirdikten sonra sıkıştırma işlemini gerçekleştirdiğimizde ve daha sonrasında defrag yapılmasıyla beraber birleştirerek hardiskte bulunan biçimsiz dosyaları toplayarak bu aşamayı da bitirmiş bulunuruz…

3-) Tabi ki geniş yelpazeli bir program kullanıcısı durumundaysanız da bunları ince eleyip sık dokuyarak tek tek kontrol edip kullanmadığınız programları silme işlemini yapmanız da cihazını bir nebze olsun rahatlatacaktır. Eğer silmek istemiyorsanız en azından devre dışı bırakınız. Devre dışı bırakma hakkında bilgi verecek olursak Win+R çalıştır butonunu açtıktan sonra msconfig yazarak komutu aktifleştirdikten sonra programları devreden çıkarmak için lüzumsuz görüldüğü takdirde programın tik işaretlerini kutucuklardan kaldırabiliriz.

Sekmedeki yani “Başlatma” menüsünde bulunan gereksiz programları ele aldığınızda kutucuklardan işaretlemeleri iptal etmeniz durumunda bilgisayarın açılıp kapatılması durumunda otomatik olarak sistemin başlatmış olduğu programlar bloke edilmiş şekle çevrilecektir. Bu seçilen işlemler sonrasında kaydetme butonuna basarak pencereyi kapatınız.

denetim masasi

 

4-) Hız ve performansda aksamaların görülme nedenleri arasında PC donanımında yani RAM, ekran kartı gibi parçalarda sıkıntılar olma olasılığı da mevcuttur. GPU işlemcileri belirli bir süre zarfından sonra kullanılan termal macunun tükenmesi sebebiyle ortaya ısınma durumu çıkar. Isınma da geç kapanma da temel sebepler arasında yer almaktadır. Sonrasında beyin kendi kendine reset atar. Sizin için Youtube üzerinde beğendiğimiz bir videoyu paylaşıyorum, macun sürmeyi bilmiyorsanız kolayca öğrenebilirsiniz;

5-) Kasada bulunan hardisk kablolarının da iyi takılmış ve oturmuş olduğunu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Kablo aksaklıkları bağlantının tam sağlanmamasına doğurgandır.

6-) Lisans onayı almış bir virüs programı her bilgisayar da bulunmalıdır. Son yıllarda o kadar çok çeşidi türedi ki, siteler bir yana sosyal medyada gezinirken dahi tıkladığımız her bağlantının virüs içeriyor olma riski çok yüksek. Antivirüs programı olmayan bilgisayar kalkansız bir savaşçı gibidir.

7-) Bad sektör kontrolü de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu taramayı uygulayınız. Tavsiye edebileceğim program ise “HD Tune Pro” olacak. Daha önce kullandığım için önerebilirim.

8- ) Ekran kartınızı güncelleyiniz. Ben NVIDIA GeForce kullanıyorum ve “Experience” uygulaması ile güncellemelerimi çok rahat bir şekilde yapıyorum. Grafik kartı en önemli bileşenlerden birisi, bu yüzden mevcut sürümünüzü ve update versiyonlarını sık sık takip etmeniz gerekecektir.

9-) Son madde olarak tavsiye edebileceğimiz nokta basit bir yol olarak ekran üzerinde boş bir alanda fare üzerinden sağa tıkladıktan sonra “Özellikler” bölümüne tıklayın. En üst bölmede “Ekran koruyucu” adlı düğmeye bastıktan sonra “güç” menüsüne tıklayın. “Hazırda beklet” seçeneğini aktifleştirin. Bunu yapmanız durumunda bilgisayarın kaza durumlarında kapanmasıyla hiçbir işlem yarıda kalmamış olur. Çabuk kapanma ve açılma çözümüne katkı etkenidir.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum