Deniz Ayçe Karagöz’ün Başarılı Eğitimi Hayatı

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Deniz Ayçe Karagöz asker bir baba ile eczacı bir annenin çocukları olarak Eskişehir’de down sendromlu olarak dünyaya geldi. Deniz Ayçe Karagöz küçük yaşlarından itibaren eğitim hayatına ilgi duymaya başladı ve annesinin de desteği ile eğitim hayatını başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor.

Küçük yaşlarından beri hayata daima umutla bakan Deniz Ayçe Karagöz ilkokula kabul edilmediği zaman dahi vazgeçmemiş annesinin  azmi ve isteğinin etkisi ile kendisini kaynaştırma öğrencisi olarak kabul ettirmeyi başarmışlar. İnsanların ön yargılarının kendisine engel olmasına asla izin vermeyen hayatına hem olumlu tarafından bakmaya çalışan Deniz Ayçe Karagöz ilkokula kabul edilmesinde zorluk çıkartıldığı zamanlardan üniversite mezuniyetine uzanan zor ve bir o kadar da umut verici yaşamıyla kendi ile aynı durumda olanlara hayata tutunma, çabalama azmi veriyor.

Karşılaştığı Zorluklar Üniversiteye Gidip Bitirmesine Engel Olamadı

Eğitim hayatının elinden alınmasına izin vermeyen ve bunda başarılı olan Deniz, başarılı bir ilkokul ve ortaokul hayatının ardından üniversiteye giderek hayatta istediği her şeyi yapabileceğini kanıtlayan Ayçe Deniz Karagöz karşısına çıkan tüm engellere tek tek aşıp üniversiteden başarılı bir şekilde mezun oldu. İzmir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bitiren Ayçe Deniz Karagöz buna ek olarak İngilizce ve Almanca dillerini de okulundaki hazırlık sınıfında ve kurslar yardımıyla öğrendi. Bazı eğitimcilerin ona yapamazsın demesi onu daha çok hırslandırdı ve her şeyi yapabileceğini herkese kanıtladı.

Deniz üniversitede hazırlık sınıfında iken İngilizce öğretmeninin sen yapamazsın, öğrenemezsin demesinin onu hırslandırdığını ve kendini hocasına kanıtlamak isteğini oluştuğunu belirtiyor. Bunda da başarılı olduğunu söylüyor. Eğitim hayatındaki engellerden annesinin daha fazla etkilendiğini düşünüyor.

Deniz’ in annesi bu süreçte çok fazla engelle karşılaştıklarını ama gene pes etmedikleri söylüyor. Hatta Deniz ilkokulda iken çocuklarının onla aynı sınıfta olmasını istemeyip imza toplayıp Deniz’ in eğitim hakkını kısıtlamaya çalışan veliler dahi olmuş. Anne Seray Karagöz kızı Deniz ile gurur duyduğunu ve onun her zaman çok azimli bir çocuk olduğunu söylüyor.

Deniz Neler Yapmaktan Hoşlanıyor?

Deniz’ in marifetleri bununla da sınırlı değil boş zamanlarında darbuka çalan ve Latin dansları yapmayı seviyor. Hatta Halk Eğitim Merkezi’ inde aşçılık eğitimi de alıyor, yemek yapmakta ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Kendisi gibi Down sendromlu gençlerin hazırladığı “Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek”  adlı filmin senaryosuna katkıda bulunup çekilen filminde de rol aldı. Hatta öğrendiği dillere ek olarak başka dillerde öğrenmek istediğini ve bunun için çalışmalara başlayacağını söylüyor.

Geleceğe Yönelik Planları Neler?

Yakın zaman da gerçekleştirmek istediği ilk hedefi ise işaret dili öğrenmek olduğunu paylaşıyor.

Deniz aynı zamanda işe girip çalışmak istediğini fakat başvurduğu yerlerden henüz bir geri dönüş alamadığını söylüyor. Umuyoruz ki Deniz hak ettiği işe yakın zamanda kavuşur.

Deniz’in hepimize bir mesajı var; silahların sustuğu, herkesin barış içinde yaşadığı barış dolu bir dünya görmek istediğini dile getiriyor.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum