Dijital Çağın Önemli Parçası: Web Siteleri ve Tasarım

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Web siteleri, günümüzde internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte oldukça büyük bir önem kazanmıştır. Bu tasarımlar ile birlikte şirket ve firmaların kurumsal kimliklerinin tanıtılması ve içerikleri hakkında detaylı bilgiler veriyor olması nedeni ile oldukça önemlidir. Web tasarımın genel olarak tanımı, şirket ve firmaların ulusal ve uluslararası tanıtım ve çalışma faaliyetleri hakkında ki bilgileri ağ ortamından çevrim içi sistemler ile tanıtılması için yapılan içeriklerdir. Gerekli olan metin, video, ses kaydı ve fotoğraf gibi parçaların bir araya getirilerek oluşturdukları bütün ise internet sitelerini meydana getiriyor.

Tabiki her zaman kurumsal odaklı düşünmemek lazım. Son yılların popüler hobisi hatta belki de mesleği bloggerlık inanılmaz bir ivmeyle yükseliyor. Bundan para kazananların hırsı kadar beklentisi olmadan hayatlarından kesitler, tecrübeler paylaşanlar da mevcut. Hatta o kadar ki yarışmalar dahi düzenleniyor!

Hemen blog tutmak için Blogspot‘u kullanmaya başlayabilirsiniz!

Peki ya Firmalar Sitelerinde Neye Dikkat Ediyor?

Firmalar, günümüzde internet başında zaman geçiren insanların sayısını göz önünde bulundurarak internetin önemini kavramış ve sektörel gelişmeler ile ilgili tüm bilgilerinin kullanıcıların hizmetine sunmayı planlamıştır. Tasarım ile ilgili firmalar kendi ürün ve çalışmaları hakkında resim, video metin gibi kavramları yükleyerek internet kullanıcılarının kendileri hakkında haberdar olmalarını sağlıyorlar. Web tasarım hizmetleri kısaca firma ve şirketlerin kurumsal künyeleri olmakta aynı zamanda reklamlarının en iyi şekilde yapıldığı platformlar olmaktadır.

Örneğin bir sektörü baz alalım, o da kargo şirketi olsun. Sitesine girdiğiniz zaman neleri arar gözünüz? İletişim ve ulaşım bilgileri, hizmet süreleri, transfer detayları, kargonuzu takip edebileceğiniz bir sistem ve en önemlisi kullanıcı yorumları. Sadece bir örnek verdik ki bunlar kullanıcı deneyimleri için çok önemli etkenler. Çünkü ticaret aracı olarak kullanılan bu alanın en değerli vizyonu “güvenilir olmak”tır.

Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli

Sitemizin tasarımında çok önemli hususlar vardır. Basite alınacak birşey olmadığı gibi geri dönüşleri çok farklı olabiliyor. Örneğin çok karışık olan, menü itemleri darmadağın duran, renk tercihleri çok ters, her yerden hareketli gif ve medyalar çıkartan göz yorucu siteler kullanıcıların hızlı uzaklaşmasına sebep olur. Bunun yerine daha minimal, açık tonlarda ve sade bir arayüz kullanıcının aradığını çok daha hızlı bulmasını sağlayıp başka içeriklere de gözatmasını sağlayabilir…

Kullanıcı için anlam ifade etmeyen ve tamamen arama motoru robotları için hazırlanan makaleler çok sakıncalıdır. Yazı hazırlarken her zaman ilk önceliğimiz kendimizi kullanıcının yerine koymak olmalı. İletişim, S.S.S gibi sayfaların menüleri göze çarpan bir yerde olmalı ve problem yaşayan takipçilerin size ulaşmasını sağlayabilmeli. Yazı puntolarınız ise ideal olmalı. Ne çok ufak ne çok iri puntoya sahip yazılar kaliteli bir deneyim sunmaz.

Reklam Yönetimi

Web’in firma ve şirketler için sunmuş olduğu en büyük kolaylıklardan birisi de basılı materyalleri tarihe karıştırdığı için yine bu şirket ve firmaları tanıtım/reklam konusunda da büyük bir külfetten kurtarıyor. Bu kolaylık sayesinde e-ticaret sistemi kullanıcılarının satış rakamları üst seviyelere çekilebilmektedir. Kitlesine internet üzerinden erişmeyi başaran şirket ve firmalar arama motorlarında aranabilecek, çok sayıda müşteri ile iletişime geçebilecek aynı zamanda satış ve pazarlama gelirlerinde de önemli bir artış görebilecektir.

Bu reklam için en etkili yöntemler şunlar olarak biliniyor;

Adwords ile ilgili detaylı bilgi için daha önce hazırladığımız konuyu inceleyebilirsiniz. Yapmanız gereken şey yukarıda maddelendirdiğimiz alternatiflerden ilginizi çeken seçeneğin üzerine tıklamak.

Facebook ve Instagram’da reklam vermek şöyle birşey; bu sosyal medya sitelerinin kullanıcıları benzer içerikli sayfalarda gezinmişler ise tavsiye olarak sizin ürünleriniz, paylaşımınız veya sayfanız tavsiye bir bağlantı olarak görünür. Buralarda ki potansiyel müşteriler sınırlıdır, çünkü asıl kitle ürün araştırmasını internetten yapar. Bu yüzden Google’ın servisi olan Adwords’ü kullanmanızı tavsiye ederiz. Fiyat araştırması yapan bir potansiyel alıcı arama motorunda şöyle bir arama yapar ve sonuçların hemen üstünde reklam servisini kullanan sitelerin sonuçları görünür;

Yada direk arama sonuçlarında görünmek için reklam verebilirsiniz, yine Adwords ile;

Satış bazlı çalışan site sahipleri bu 2 yöntemi de tercih edebilir. Burada yazımızı sonlandırıyoruz, e-ticaret sitesi sahipleri için olan gelecek yazımızda çeşitli başarılı örnekler ile satışları nasıl katlayacaklarına değineceğiz. O zamana dek görüşmek üzere.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum