Dünyada ve Türkiye’de Ulaşılan İnternet Hızları

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

İnternet insanoğlu için yemek, içmek, barınmak ve giyinmek gibi temel ihtiyaçlardan biri halini aldı. Alışverişlerimizden tutunda haberleşme, dosyalama gibi pek çok işlemimizi internet üzerinden gerçekleştirmemiz dolayısı ile hız çağına ayak uydurmak ve internete bağlanmak, veri gönderim hızımızı artırmak için pek çok çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde ve Dünya’da pek çok markanın fiber hızlı internet reklamları ile karşılaşıyoruz. Ülkemizde internet hızı konusunda, geliştirmekte olduğu teknoloji ve yapmış olduğu hız denemeleri ile dikkat çekmekte olan iki firma var ki bu firmalar Avea ve Turkcell. Avea’nın 2014 yılının son aylarında kırmış olduğu Türkiye internet hız rekorunu 2016 yılının son çeyreğinde Turkcell  yüksetti ve 5G hızlı internet için kurulacak alt yapı çalışmalarına başladı.  Peki ülkemizdeki operatör firmalarının internet hizmetleri ne kadar hızlı, Dünya’da ki en hızlı interneti kimler kullanıyor, hangi firmalar daha hızlı internet vaadediyor bir görelim.

Dünya’dan Rekorlarını İnceleyelim

Türkiyede fiber altyapısı yeni yeni kullanılmaya başlanırken Londra College Üniversitesi tarafından Dünyada ki fiber hız rekoru kırılmıştı. Eski dünya rekoru Danimarka Teknik Üniversitesi’ne aitti. Danimarkalı araştırmacılar tarafından kırılmış olan Dünya internet hız rekoru 1 saniye de 43 TBPS hız ile işlem yapabilme imkanı sunmaktaydı. 2 saniyede 43 TBPS hız yaklaşık 1 GB büyüklüğünde olan bir videonun yanlızca 0.2 saniye gibi bir zamanda cihazınıza inmesi anlamına gelir ki pek çok insan için bu hız hayal niteliğindeydi. Bu derecede yüksek hızlı internetlerin yalnızca hızlı veri alımı sağlanması gereken ülkesel protokollerde kullanıldığı düşünülmektedir.

Bu internet sisteminde pek çok çekirdekli işlemci tek bir fiber kablo içinde kullanılmıştır. Bu internet hızı sayesinde gözünüzü kapatıp açıncaya kadar geçen süre içerisinde 1 adet film indirmeniz mümkündü. Yeni rekorun sahibi ise paragrafın başındada belirttiğimiz üzere İngiltere oldu. İngiltere’nin Londra şehrinde Collega Üniversitesinde yapılan hız denemeleri ile saniyede 1.125 terabayt hıza ulaşıldı. Dünyada ulaşılan bu internet hızı sayesinde 2 saatlik bir diziyi HD kalitesinde yanlızca yarım saniye gibi bir kısa sürede indirebilirsiniz. Bu hız denemesi kablosuz olarak yanlızca verici alıcı sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üniversite de gerçekleştirilecek yeni hız denemelerinde ilk aşamada kablolu sitem kullanılacak ve bu hızda internetin gündelik hayatımızda da kullanılabilirliği test edilecek.

Rekor olmasada çok iyi bir test sonucu;

Türkiye’de İnternet Hızı Rekoru

Yakın zamanlarda ülkemizde de internet ölçümleri gerçekleştirildi. 4G’de gerçekleştirilen hız denemelerinde Avea ve Nokia Network firmaları Türkiye rekorunu kırmıştı. Türkiye internet hızı denemeleri Nokia ekipmanları kullanılarak Avea çatısı altında gerçekleştirildi. Türkiye’de ulaşılan maksimum internet hızı olarak da 1 saniyede 3.6 Gigabit hızı ölçüldü. Türk operatör firmalarından biri konumunda olan Avea yeni adıyla Türk Telekom Dünya’da bu altyapı ile hizmet sunmakta olan 5 ülke arasında yer almıştı. 5G denemelerinde ise rekoru kıran firma Turkcell oldu. Türkiyede yapılan ilk 5G hız testlerini gerçekleştiren Turkcell 1 saniyede 24.7 gbit hıza ulaştı. Bu Türkiyede şu ana kadar geliştirilen en hızlı internet kabul edilmektedir. 5G sistemlerinin ülkemizde kullanılabilmesi amacıyla alt yapı oluşturulmaktadır. 2018 yılında 5G’yi kullanabileceğimiz söylensede bu altyapının hazırlanması ve cihazların uyumlu olması gibi faktörler ile sonra ki yıllara sarkacağını düşünüyorum şahsen.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum