Google Adwords Nedir, Nasıl Kullanılır?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Reklamcılık tüm dünyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun en temel nedeni ise sürekli yeni ürün ve hizmetlerin oluşması ve bu ürün/hizmetlerin pazarlanması için tanıtıma ihtiyaç duyulmasıdır. Bu tanıtımların yapılabilmesi için kaliteli bir reklam firmasına ihtiyaç vardır. Dünyanın en kaliteli reklam firmalarından birisi de tahmin edebileceğiniz gibi Google’ın sahip olduğu Adwords’dür. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru olan Google, reklam sistemi ile de birçok kurumsal ve bireysel müşteri kazanmıştır. Özellikle büyük firmalara, hizmet ve ürün tanıtımlarında mutlaka Google Adwords’ü tercih etmektedir. Bunun en temel sebebi ise daha fazla kişiye daha etkili bir biçimde ulaşmaktır.

Google Adwords Nedir?

Adwords, Google’ın reklam verenler için geliştirdiği özel bir sistemdir. Web site ve blog tanıtımları, ürün/hizmet tanıtımı veya bir markanın özellikleri/yenilikleri bu sistem ile kolay ve hızlı bir şekilde tanıtılabilmektedir. Öncelikle bu sistem ne şekilde çalışıyor ona değinelim. Bilindiği gibi arama motoru sıralamalarında üstlerde yer alan site ve bloglar ziyaretçilerden en fazla payı almaktadır. Yani reklam gelirleri ve bilinirlik de o kadar artmaktadır. Ancak Google’da ilk sırada çıkmak oldukça zordur. Uzun zaman süren SEO çalışmaları ve kaliteli içeriklerle üst sıralarda çıkılabilmektedir.

Bazı alanlarda (kategorilerde) üst sıralarda çıkmak kolay olsa da rekabetin yüksek olduğu alanlarda üst sıralarda çıkmak için oldukça yüksek miktarda paralar ödeyerek firmalara SEO çalışması yaptırılması gerekmektedir. Hem yüksek paralar ödemeden hem de zaman kaybetmeden Google’da ilk sırada çıkmanın da yolu bu reklam ağını kullanmaktır. (ilk sıralarda görülmeniz kalıcı olmayıp, kampanyanız bittiği zaman sıralamada ki yerine dönecektir). Öncelikle Adwords sistemi nasıl çalışıyor bunu inceleyelim, daha sonrasın da ise merak edilenleri cevaplayalım.

Sizin için hazırladığımız “Deneme kampanyası”ndan bir ekran görüntüsü paylaşmak istiyorum. Böylelikle panel ve arayüz hakkında ön bilgiye sahip olabilirsiniz. Herşey sizin kontrolünüz altında.

 

(Büyütmek için resme tıklayın.)

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistem basit bir mantıkla yayıncıları ve reklam verenleri bir araya getiriyor. Bir web sitesi veya blog’u olan kişiler eğer site ve blogları kaliteliyse ve yüksek miktarda ziyaretçi alıyorsa Adsense’ye başvurarak sitesinde reklam yayınlıyor ve gelir elde ediyor. Yani reklam verenler Adwords, reklam yayınlayanlar Adsense sistemini kullanıyor. Google ise bu iki sistem aracılığı ile reklam verenleri ve yayıncıları bir araya getiriyor. Adwords sistemi kullanılarak iki çeşit reklam yayınlanabiliyor. Bu reklamlardan biri reklamla ilgili içeriklerin yer aldığı platformlarda reklam yayınlanmasıdır. Diyelim ki araba satan bir şirket var ve bu şirket yeni bir modelin tanıtımını yapmaya karar verdi. Aynı şekilde Adsense kullanan bir araba blogunda veya sitesinde bu reklamın yayınlanması oldukça yüksek geri dönüşlere sebep olacaktır. Sistem bu şekilde odaklı olarak işlemektedir…

Adwords’e üye olan bireysel veya kurumsal müşteriler kendi bütçelerini belirleyebilir ve bu bütçe doğrultusunda reklam yayınlayabilir. Yani dilerseniz günlük 10 TL, isterseniz de günlük 1000 TL’lik reklam yayınlayabilirsiniz. Diğer reklam çeşidinde ise bir aranmada en üstte çıkabilirsiniz. Google’da arama yapan kullanıcı, bir kelime yazdığında en üstte farklı şekilde sonuçlar çıkar. Bu sonuçlar sponsorlu reklamlar olarak geçmektedir. Yani normalde sitenizdeki bir içerik veya siteniz üst sıralarda çıkmıyorsa bu şekilde para ödeyerek üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Arama sonucu reklamına bir örnek verelim;

 

 

Adwords Nasıl Kullanılır?

İlk etapta sisteme üye olmanız gerekiyor. Daha sonra günlük bütçenizi belirleyerek istediğiniz reklam modelini seçebilirsiniz. Ödemeyi kredi kartı aracılığı ile güvenle gerçekleştirmeniz mümkündür. Reklamda site adı, açıklama ve başlık kısımları yer almaktadır. Sitenin alan adı ve açıklamaları yazarak reklamın nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. Her kategori ve kelimelerin ayrı tıklama başı maliyetleri vardır ve ziyaretçiler reklamınıza tıkladığında tıklama başına ücret hesabınızdan düşecektir. Günlük bütçenizi belirleyerek fazla ödeme yapmanın önüne de geçebilirsiniz. Ayrıca size danışmanlık yapacak bir ekip çalışanıda mevcut olacaktır. Danışmanınızdan destek alarak daha uzun vadeli ve sağlıklı bir kampanya yürütmenizin size geri dönüşü gerçekten çok iyi olacaktır.

Adwords ağına hemen katılmak için ; https://www.google.com.tr/adwords/

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum