GSMA’dan Dev Bir Ödül ile Döndük!

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Biliyorsunuz ki GSMA Kongresi bir süre önce İspanya’nın Barcelona şehrinde başlamıştı. Bu kongre nedir, kimler vardır derseniz şöyle tarif edeyim; Dünya üzerinde hizmet veren dev mobil erişim şirketlerinin katılım gösterdiği ve bu alanda en prestijli ödüllerin verildiği kurum olarak değerlendirebiliriz. Sadece operatör firmaları değil Dünya’nın bir çok yerinden sivil toplum kuruluşları, devlet büyükleri, önemli konumlarda söz hakkına sahip bireylerin katılımı söz konusu. Bu yüzden olsa ki buradan alınan ödüller gerçek anlamda prim yapan şeyler ve küresel çapta prestij sağlıyor. Ülkemizi gururla temsil eden Turkcell bu sene “Mobil İletişim Sektörüne Önemli Katkı” ödülüne sahip oldu ve güzel işler başardığının somut kanıtı olarak onure edildi. Ayrıca bilindiği üzre bu ödül, kongre tarafından verilen en uzun soluklu ödül olma özelliğini taşıyor.

Bu Ödülü Neye Borçluyuz?

Bu ödül tek bir kategori veya etken üzerinden verilmiyor arkadaşlar. Bir çok etken oluyor bunlar oylanıp karar veriliyor. Aslında Turkcell ödülü tek başına almadı, Vodafone Vakfı ve diğer 3 yabancı dev firma ile ortak kazandıkları ödül adına konuştu sadece. Bu konuşma esnasında Genel Müdür olan Kaan Terzioğlu özetlemek istersek şunlara dikkat çekti; Dünya üzerinde iyiliğe aracı olmaya devam edileceğini, kriz veya olağanüstü durumlarda iletişim sorunlarının ciddi sıkıntı yaşattığının bilincinde olduklarını ve buna yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceklerini, zor durumda ki insanlara ulaşacaklarını ve seslerini duyuracaklarını” belirtti.

Bu ödülü Suriye’de savaştan kaçıp kamplarda hayatlarını sürdüren göçmenlere yönelik projeleri sayesinde kazanan 5 operatör devi bu durumda ki insanlara yardım etmeye devam edeceklerini belirtti. Suriyeli ve Türk çocuklar için ortak bir dil oluşturma çalışmalarının devam ettiğini de yine bu konuşma sayesinde öğrenmiş olduk. Ayrıca Vodafone Vakfı’nı temsilen Kongre alanında bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel’de bu ödüle layık görülmelerine çok sevindiğini belirterek ürettikleri mobil teknoloji ile Suriye’de ki hayatları son bulan insanlara daha refah bir hayatı yaşatmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirtti.

“Yarını Kodlayanlar” projesini destekleyen Vodafone Vakfı, burada 14 yaşının altında ki tüm çocuklara kodlama dersi ve eğitimi veriyor. Suriyeli çocuklar bu eğitime yoğun ilgi gösteriyor olsa gerek ki yatırım seviyesini yükseltmek zorunda kalmışlar. Ülkemizde de hızla popülerleşen yazılım, bilgisayar programcılığı/mühendisliği bölümlerinden öğrencilerin de yardımıyla Suriyeli genç mülteciler yarınlara umutla bakıyor.

 

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum