İnternet Paketimizi Nasıl İdareli Kullanırız?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

İnternet Paketimizi Nasıl İdareli Kullanırız?

Merhaba arkadaşlar, bu güne dek hep internet paketlerinden, süpriz fırsatlardan ve nasıl sahip olabileceğinizden bahsettik. Bugün de bunu nasıl değerlendireceğinizi anlatmak istedik. İnterneti tasarruflu kullanmakta inanın ki ayrı yetenek. Kimilerimiz 6-8GB ile 15 gün idare edemezken kimilerimiz 1GB ile ay sonunu getirebiliyor, bunun bilincindeyiz. Aslında biraz da şartlar ve limitler insanı şartlandırıyor. Bunun da farkındayız ve bu yüzden herkese hitap eden bir yazı derledik. Öncelikle şunun bilincinde olmanız gerekiyor; “interneti en çok ne için kullanıyorum?” diye kendinize sorun, cevaba göre konumuzun devamında biraz da dikkatle bilgi sahibi olun.

Otomatik Güncelleştirmeler, KAPATIYORUZ

Güncelleştirmeler hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor, TV’de yazılım, telefonda uygulama, PC’de program gibi… Gerçekten güncellemeler çoğu zaman hayati önlem taşır, örneğin indirdiğiniz bir uygulamada açık olabilir ve güncelleme ile bu açık kapatılarak güven altına alınmış olursunuz. Mobil akıllı cihazlarımız da bu güncelleştirmeler gerçekten yüksek boyutlarda olabilir. Bunun önüne geçmek için otomatik güncelleştirmeyi kapatma işlemini gerçekleştiriyoruz. Adımlar şu şekilde(Android cihazlar için derlenmiştir);

Öncelikle cihazımızda yüklü olan “Play Store” uygulamasını açıyoruz. Ardından solda ki menü işaretine tıklayarak “Ayarlar” menüsüne giriyoruz. Giriş yaptıktan sonra 1 numaralı resimde gördüğünüz kısım önününe geliyor. “Uygulamaları otomatik güncelle” sekmesine girip açılan pencereden bizim tavsiye ettiğimiz seçenek olan “Kablosuz bağlantı üzerinden otomatik güncelle” seçeneğini aktif ediyoruz. Böylelikle güncellemeler mobil erişim üzerinden değil sadece WiFi ile bir ağa bağlıysak gerçekleşecektir, buda internet paketimiz için ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

İnternet Kullanımlarımıza Sınır Koyuyoruz

Tavsiye ettiğimiz diğer bir yöntem de neredeyse tüm akıllı cihazlarda bulunan “Mobil veri trafiği sınırlama” özelliği olacak. Bu adımda yapabileceklerimiz uyarma ve sınırlama olacak. 2 değer belirtiyoruz, ilk kullanım değerine varınca uyarı veriyor. İkinci değer ise limit oluyor ve bu sınıra ulaşınca mobil erişiminiz kesiliyor(isterseniz tekrar açabilirsiniz).

Yapacaklarımız şunlar; öncelikle cihazımızdan “Ayarlar” sekmesine gireceğiz. Ardından “Veri Kullanımı” menüsüne girip “Hücresel veri sınırı ayarla” seçeneğini aktif edeceğiz. Hemen altta gördüğünüz tablodan uyarı ve sınırı okları hareket ettirerek belirleyeceğiz. Buda bizi fazla kullanımdan koruyacak. Bunun önemi hakkında önem vereyim; Youtube benzersiz bir servis, bunda hemfikiriz. Bir gece 1 saat kadar o video senin bu video benim izledim gezindim. Ama unuttuğum bir şey vardı, oda WiFi’me bağlanmayı unutmuş olmamdı. Bunun nasıl mı farkına vardım, işte bu koyduğum uyarı seviyesine ulaşınca bildirim aldım ve hemen mobil erişimi kapattım.

Düşünsenize, bu özelliği kullanmıyor olsaydım paketimi bitirip üzerine nasıl bir fatura ile karşılaşacağımı. Düşünmesi bile korkunç…

İnternet ve Şarj Canavarı 4G

4G teknolojisine geçiş yapan ülkemizde artık bu teknolojiyi destekleyen telefonların sayısı ve kullanım oranı oldukça arttı. Sizde 4G hızından vazgeçmem diyorsanız cebinizden yiyorsunuz demektir. Çünkü bu teknoloji internet paketinizi çok hızlı sömürmekte, şarjınızı ise adeta katletmektedir. Mümkün olduğu kadar 3G kullanmaya devam edelim.

Cihazımızda 4G’yi kapatmak için “Ayarlar” sekmesine girip “Diğer” seçeneğine tıklıyoruz ve en üstte karşımıza çıkan “4G’yi etkinleştir” seçeneğini kapatıyoruz.

Ücretsiz Servislerden Faydalanın

Bu ne demek diyeceksiniz. Hemen açıklayalım, örneğin müzik dinlemeyi çok seviyorsunuz, müziksiz yapamıyorsunuz. O zaman sizde hemen benim gibi (eğer Turkcell kullanıcı iseniz) Fizy paketini içeren ve sadece 1 TL gibi bir farkı olan paketleri seçebilirsiniz. Böylelikle internetten müzik dinlerken paketinizden eksilme olmayacaktır. Vodafone kullanıcısı iseniz de Spotify size yine ilaç gibi gelecektir!

Bu değişiklikler inanın kısa vadede size epey katkı sağlayacaktır. Sitemizi takip etmeye devam edin.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum