İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Teknoloji merkezli bir yaşam sürmeye başladık sıra İnternette daha fazla vakit harcamaya başlamış bulunuyoruz. İnternet ortamında yapabileceğiniz pek çok unsur olduğundan dolayı her geçen gün İnternet platformunda kalmış olduğumuz zaman aralığında bir artış yaşanmaya başlıyor. Fakat artık günden güne bizi kendisine çeken ve bağlılık derecesine kadar getiren İnternet ve Teknoloji insan yaşamı için sakıncalı olabiliyor. Kendinizin bağımlı olup olmadığını aslında çok kolay bir şekilde bilebilirsiniz. Çünkü internet ve teknoloji bağımlısı olan kişilerde şu tür belirtilere çok sık şekilde rastlamaktayız. Bunlar,

  • İnternet ortamında daha fazla vakit geçirmeye başlanması
  • Aile ve arkadaş çevresinin daha fazla ihmal edilmeye başlanması
  • Yaşamdan kopacak aşamaya gelmesi
  • Depresyon, boşluk hissiyatının yaşanması
  • İnternet başında olmayınca sinir harbi ve huzursuzluk durumlarının yaşanıyor olması
  • Kişinin yapmış oldukları ile ilgili yalan söylemelere başlaması
  • Kontrolünü kaybedecek seviyeye gelmesi
  • Yanlış olduğunu her ne kadar çok iyi bilse de bir türlü kendisini durduramaması

İşlevsel bozukluğun yaşandığı noktada kişi ne yazık ki tam anlamıyla dünya hayatından kopacak aşamaya gelebiliyor. Hatta bu durum internet başından ya da teknoloji cihazlarından ayrılmamaya kadar gidebiliyor. Bu durum kişinin sosyal yaşamını doğrudan olumsuz şekilde etkilediğinden dolayı mutlaka dikkatli olunmasında fayda olacaktır.  Aksi takdirde işin içinden çıkılmaz bir noktaya gelinmesi kaçınılmaz olur.

Özellikle genç kitlenin internet başında daha uzun süreli şekilde vakit geçirdiklerini görebiliyoruz.  Bu durum eğitim seviyelerinde düşme, iş performansında günden güne azalmanın başlaması, aile bireylerine karşı yerine getirilmesi gereken sorumlulukları artık gerçekleştirememe, psikososyal işlevlerin bozulması gibi durumlar oluşabiliyor. Bu durumlar bağımlılığın en etkin belirtilerini temsil ediyor.

Teknolojinin Getirileri ve İnternet Bağımlılığı

Telefonla uzun süreli konuşmak, internet ortamında daha uzun süreli şekilde kalmak, Playstation gibi teknoloji sistemlerinde günün her saatinde oyunlara dalmak insanları hayattan kopma noktasına getirebiliyor. İnternet özellikle sosyal medya kullanım esnasında insanı her ne kadar sosyalmiş gibi hissetirse de aslında sizi günlük hayattan ve sosyallikten yavaş yavaş izole eder. Kumar meraklıları, cinsellik düşkünleri, oyun tutkunları, bilgi meraklıları, para ihtiyacında olan kişiler, arkadaş arayanlar derken internet bu bağımlılıklara ilave edilen en yeni ama en sık rastlanan çeşit olarak karşımıza çıkıyor.

Bundan Nasıl Kurtulabiliriz?

Her şeyin günümüz koşullarında bir çaresi olduğu gibi İnternet bağımlısı ve teknoloji düşkünü olmaktan da kendinizi geri çekebilirsiniz. Bilgisayarınızı ya da diğer kullanmış olduğunuz teknolojik sistemleri daha az geçirdiğiniz mekâna getirebilirsiniz. Başında olmadığınız zamanlar cep telefonunuzun internet ağını yahut bilgisayarınızı komple kapatabilirsiniz. Böylelikle bir gireyim de bakayım derken saatlerce internette kaybolmamış olur ve kendinizi kısa süre bile olsa bu tür ortamlardan uzak tutmayı başarmış olursunuz.

Bağımlı olan kişiler uyku değişimleri yoluna başvurabilir. Mesela sabah 08:00’den gece 23:00’e kadar yahut tam tersi gece geç saatlerden sabaha kadar vakit geçirme gibi bir plan yapabilirsiniz. Saatlerinizi kendiniz belirleyip harfi harfiyen uyduktan sonra teknoloji ve internetten günden güne kendinizi daha fazla uzak tutmaya başladığınızı net bir şekilde görmüş olacaksınız. Aile ve arkadaş çevrenize daha fazla vakit harcayarak, yeni iletişim kanallarını bulabilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışıp, dışarıda vakit geçirmek sosyal yaşamınızı yeniden hareketlendirecektir.  Özellikle sıkıntı, stres gibi ortamlardan mümkün mertebe uzak durmanız gerekiyor. Çünkü böyle ortamlar internete sürükleyebilecek tehdit doğruyor. Amerika ülkesinde yapılmış olan bir araştırma sonrasında internet bağımlısı olan kişilerin büyük bir çoğunluğu yalnız ve stresli olan kişilerin olduğu saptanmıştır. Bağımlı olan kişilerin ayrıca Psikolog ve psikiyatr desteği mutlaka almaları gerektiğini önermekteyiz.

Bağımlı Bireylere Nasıl Yaklaşmamalıyız?

Bu noktada biraz telepati kurmak gerekiyor, zira başka türlü bu durumu algılayamazsınız. En basit örneği size şöyle vereceğim, bu yazımızı okuyorsanız bir internet kullanıcısısınız. Eğer mobil cihazınızdan okuyorsanız aktif bir telefon kullanıcısısınız. Peki sadece 48 saatlik bir süre zarfında elinizde ki telefonu evinizde ki bir çekmeceye koyup “seni 48 saat oradan çıkarmayacağım” diyebilirmisiniz? En önemlisi bunu yapabilirmisiniz? İnanın bu bile çok zor, içinizde oluşan o boşluk hissi bir kaç saat içerisinde yerini tedirginliğe ve korkuya bırakacak. Lütfen bilinçlenmek adına bunu deneyin ve kendinizi tanıyın!

İşte bu yüzden bağımlı kişilerle dalga geçmek, aşağılamak veya bağımlı oldukları alete zarar vererek çözüme kavuşamaz aksine durumu büyük bir çıkmaza sokarsınız. Bu sizin çocuğunuz ise onu ailece yaptığınız ve onunda hoşlanacağı aktivitelere dahil edin. Gerçek sosyalliği sizinle geçirmesi, bunu tatması düzelme yolculuğumuzun başladığı nokta olacak.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum