Kim Kokusunu Göndermek İster?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Bir çok ilişkinin bitme sebebidir, mesafeler. Görememek, dokunamamak belki de en unutulmayanı “koklayamamak”. İlerleyen yıllarda bunu bahane edip kimseden kolay kolay kurtulamayacaksınız. Neden mi? Çünkü Dünya’nın elektronik ve teknolojik gelişim merkezi diyebileceğimiz Silikon Vadisi’nde başarılı bir şirket diyebileceğimiz Aromyx devrim yaratacak bir iş için kolları sıvamış. “EssenceChip” ismini verdikleri ve yeni geliştirdikleri çip ile koku moleküllerini dijitalleştirerek diğer bir kullanıcıya aktarmayı mümkün kılmayı hedefliyor. Düşünsenize, uzun bir iş gezisi ve eşinize duyduğunuz özlemi bastırmak için onun kokusu… Tam anlamıyla mükemmel bir şey. Tabiki bu geliştirilmesi gereken bir proje, ilk etapta bilgisayar üzerinden ek donanımlar ile gerçekleştirilip en kısa sürede de mobil cihazlar ile uyumlu hale getirmek için uğraşılıyor.

Yepyeni Bir Pazar

Düşündüğümüz zaman benzersiz bir pazar oluşacak ve bu pazarın değeri yaklaşık olarak 100 milyar Dolar seviyelerini geçebilecek. Bu çipten faydalanabilmek için öncelikle PC’lere özel donanımlar alınması gerekecek. Çünkü kokuda ki molekül ve kimyasalları algılayarak geliştirdikleri insan koku reseptörü aracılığı ile dijital şekle dönüştürüp iletmek şu an ki standart bilgisayar donanımları ile mümkün olmayacaktır. “Smellfie” dönemi bu buluşla birlikte başlayacak. Selfie akımı başladıktan sonra nasıl tepki verdik? Telefonlarımıza sarıldık ve herşeyin fotoğrafını çekip paylaştık. Yemekler, mekanlar, arkadaşlar, etkinlikler, araçlar… Smellfie ise yemeklerin, bireylerin, parfümlerin, çiçeklerin ve kısacası her şeyin kokusunu sevdiklerimizle paylaşmamıza imkan sağlayacak.

Cep telefonlarımızın bu teknolojiyi desteklemeleri için ise epey vakti var gibi görünüyor. Tabiki bu ne kadar sürer bilemiyoruz, ama tam anlamıyla kişisel cihazlarda kullanımının başlamasının ardından hızla mobil cihazlarla uyumlu hale gelecektir. En büyük destek ve yatırımı ise dev parfüm firmalarından alacaklarını düşünüyorum. Zira bu bir reklam aracı olarak kullanılabilir, tester parfümlere gerek dahi kalmadan size gönderilebilir.

Harika bir fikir ya, gerçekten tebrik etmek gerekiyor. Bilim kurgu filmleri gerçekten ileride neler ile karşılaşabileceğimizi gösterebiliyor arkadaşlar. Bununla ilgili bir sahneyi 1-2 filmde seyrettim daha önce. İnanıyorum ki bu kategoride ki filmlerde izlediğimiz ve “yok artıkkkk” dediğimiz herşey birer birer gerçek oluyor. Bugün bir uykuya dalıp 20 sene sonra uyansanız inanın asla yıl hakkında bir tahmin yapamazsınız. Bu denli gelişen, büyüyen bir teknolojinin hayatımızın her alanında yer almasına artık şaşırmamak gerekiyor.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum