Nükleer Atıklar Elmas Pil Olarak Dönüştürülecek

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Nükleer enerji, bulunduğumuz yüzyılın en büyük enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Söylerken kulağa hoş gelen, kontrol altına alınmadığında da bir o kadar tehlikeli olan enerjiyi elde edebilmek için bir nükleer santrale, santrali kurmak için ise zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç vardır. Yer yüzünde 430’dan fazla nükleer tesis mevcuttur. Bu kadar tesisten elde edilen enerji ile tüm dünyanın elektrik ihtiyacının %15-20’si sağlanabilir. Bir çok ülke tarafından kullanılan bu enerji çeşidi, Fransa tarafından öyle değerlendirilmiş ki tüm enerji ihtiyacının yaklaşık %80’ini bu santrallerden elde ediyor.

Hepsi bir kenara, tehlikeli bir kaynak olduğu için tercih edilmeden önce çok iyi karar verilmesi gerekiyor. Ülkemizde de kurulması planlanan Sinop, Akkuyu santralleri için hazırlanan projeler şu an için askıda diyebiliriz. Çok uzağa gitmeye gerek yok, komşumuz Ukrayna’da 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşen kaza sonucu ortaya çok vahim görüntüler çıkmıştır. Reaktörün testi sırasında gerçekleşen sızıntı ve ardından yaşanan patlama milyonlarca insana kısa ve uzun vadede ciddi zarar vermiştir. Patlamadan sonra ki dönemde 600.000’den fazla kişinin sağlığını doğrudan etkilemiş, kanser vakalarında inanılmaz bir artış yaşanmış, 500.000 kadar insanın etki alanından göç etmesine sebep olmuştur. Burası üzerinden 31 sene geçmesine rağmen halen “hayalet şehir” olarak durmaktadır.

İşte bu sebepten dolayıdır ki günümüzde de en büyük sorunlardan biri, nükleer atıkların nasıl değerlendirileceği ya da saklanacağı konusu. Çünkü bu atıkların saklanması ya da değerlendirilmesi çok büyük maliyet gerektiriyor. Ayrıca, nükleer atıkların tehlikesi de cabası. Atıklardaki izotopların ilaç ya da endüstride kullanılması ya da atıkların nükleer yakıt olarak kullanılması mümkündür. Ancak, bu çok maliyetli bir işlemdir.

Bristol Üniversitesi’nden Çözüm Yolu

Nükleer atıklar ile sorunlara, Bristol Üniversitesi’ndeki uzmanlardan bir çözüm yolu bulundu. Uzmanların bulduğu yönteme göre nükleer atıklar elmas pillere dönüştürülecek. Uzmanlar, İngiltere’nin en çok nükleer atık üreten tesisi Magnox reaktörlerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda, tonlarca nükleer atığı yapay elmaslara dönüştürerek neredeyse hiç bitmeyen piller üretmenin çözümünü buldular.

Magnox Reaktörü yaklaşık 50 yıldır faaliyette ve günümüzde İngiltere’de biriken ve radyasyon nedeni ile karbon- 14’e dönüşmüş olan grafit blok (Nükleer füzyonda meydana gelen nötronların yavaşlatılması için grafit bloklar kullanılıyor) sayısı 104.720 olmuş durumda.

C- 14 (Karbon- 14) zayıf beta ışıması yapmakla birlikte havada en fazla birkaç santim ilerliyor. Bristol Üniversitesi’ndeki uzmanlar, normalde gömülmekte olan karbon çubuklarının üzerlerindeki C-14’ü kaldırarak, elektrik üretebilen elmaslara dönüştürmeyi başardılar.

Elmas Piller Nasıl Üretilecek?

Yapay elmasın radyasyona maruz bırakılması ile nükleer elmas oluşuyor. Üretilen elmaslarda düşük seviyelerde elektrik üretmekte. Uzmanlara göre, elmaslarda bakım gerektirmeyen, emisyonsuz ve tek parça halinde piller üretilebilir.

Uzmanlar, karbon- 14’ün bloklara eşit dağılmadığını ve uranyum yakıt çubukları etrafında çoğaldığını belirledi. Pil üretimi için, bloklar ısıtılıp radyoaktif çıkıştan karbon- 14 çıkarılmakta. Daha sonra karbon- 14 gazı toplanarak yüksek sıcaklık ve düşük basınçta yapay elmas üretiliyor.

Elmasların kristal yapıları, karbon-14’deki beta parçaları ile etkileşince elektrik üretmeye ve elektron saçmaya başlıyor. Radyoaktif hale gelen elmaslar, radyoaktif olmayan elmasla kaplanıyor ve kalkan oluşturuluyor.

Uzmanlar prototip olarak, nikel- 63’den elmas pil üretmiş durumda. Bundan sonraki adım da karbon- 14 kullanılacak ve 5730 yıl sonra dahi %50 verimle çalışan elmas pil üretilecek.

Yararlanılan kaynaklar;

https://www.world-nuclear.org/

https://www.wikipedia.org/

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum