Online Alışveriş Ne Kadar Güvenilir?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Teknoloji geliştikçe birçok şeyde teknolojiye bağlı olarak değişiyor. Bunların en başında internetten yapılan alışverişler geliyor diyebiliriz. Her ne kadar alışveriş imkânlarımız geçmişe göre rahatlasa dahi 21. Yüzyıl ihtiyaçlarının bazılarını maalesef bulunduğumuz yerden temin edemiyoruz. İhtiyaçlarında temin edilememesi cidden içler acısı bir durum. Bu nedenle günümüzde birçok insan internetten alışveriş seçeneklerini tercih ediyor. Aslında bir noktaya kadar da haklılar netice de internette size sunulan ürün yelpazesi hayal gücünüzün alamayacağı kadar geniş. Bunun yanında fiyatlarında esnaf ve marketlere göre daha uygun olması bunu daha cazip hale getiriyor.

Ancak bu online alışveriş sürecinin ne kadar güvenli olduğu tartışılır. Size başımdan geçen bir olayı anlatayım. Ünlü bir alışveriş sitesinden birkaç kez bireysel kredi kartımla evimde ki bilgisayarımdan alışveriş yaptım. Bir gün telefonuma birden fazla kesinti mesajı geldi. Muhtemelen bir hacker grubu tarafından kartımdan harcama yapılmıştı. O zaman 300 Türk Lirasına yakın parayı o ayki ekstremde ödedim. Tabi ki de başvuru yapmıştım. Neticelenmesi bir ayı aşkın bir süre de tamamlandı. Ardından aynı banka hesabına banka tarafından ödenen meblağ olduğu gibi yatırıldı. Hoş güzel ama benden 300 lira çalındı sonra ödenmesine rağmen o ay ödeminiz gereken bir borç bu. Peki ya 3000 lira çalınmış olsaydı? O zaman ödeyemezdiniz ve hukuki süreç başlatıp yıllarca  o parayı kurtarmaya çalışacaktınız. Bu konu üzerine sayısız yorum yapılabilir. Ancak internet alışverişlerinin güvenli olup olmadığını sizlere yazımızın geriye kalan kısmında açıklayalım.

Neticede İnsan Yapımı!

Alışveriş sitelerinin en alt kısımlarında veya ödeme ekranında müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla bazı tedbir logoları yer alır. Bu logoların altların ise şununla korunuyor ödemeleriniz şunun garantisi altında, iştirakında şeklinde ibareler yer alır. Tamam korunsun ama teknolojiyi üreten ve korumayı sağlayan insanlar kaldı ki hacker topluluklarının bu kadar gelişmiş olduğu bir dünya da müşterilerini ne kadar koruyabilirsin? Buradan da anlayacağınız üzere hiçbir online alışveriş aracı müşterisine %100 güvenlik sunamaz.

Bunun yanı sıra biz hep ödemeden yürüdük alınan ürünlerde de sorunlar yaşanabiliyor. Bilinen sitelerde bile bazen umduğunuzun aksine verdiğiniz paraya değmeyen ürünler geliyor. Bunun önüne geçmenin en azından birkaç yolu var. Günümüzde bilgi edinmek çok kolay. Bu tarz sorunlar yaşamamak için online alışveriş yoluyla alacağınız ürünün inceleme videolarını ve hakkında yazılanları göz ucuyla inceleyin. Bu sayede gelen paketi açtığınızda hayal kırıklığına uğramazsınız. Bunların yanı sıra popüler alışveriş sitelerinden faydalanmak da çok mühim. Ne olduğu belli olmayan kimin güvencesinde çalıştığı belli olmayan sitelere kesinlikle prim yaptırmayın. Verdiğiniz paranın karşılığını %95 ihtimalle alamazsınız. Piyasa da adını duyurmuş ve kendini kanıtlamış siteler her zaman bu sektörde güven için ilk tercihiniz olmalı.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum