Oyuncuların Derdi; FPS Artırma

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Bu yazımızda FPS’in ne olduğunu, artırmak için neler yapmak gerektiğini anlatacağım. Gamerlar oturun şöyle.

FPS (Frame Per Second) ; ekrana yansıyan anlık resim sayısıdır. Yani oynadığımız oyunlar aslında kontrollerimizle yapılandırılan resim kareleridir ve ekran sizlere bunları peşpeşe göstererek bir videoymuş gibi yansıtır. Yani örneğin; bizim değerimiz eğer 10 ise bilgisayarımız anlık 10 resim gösterebiliyor demektir. Bu rakam 200 olursa anlık 200 resim gösterebiliyor anlamına gelir. Yükseldikçe bu işe yarayan değeri yükseltmek için uygulayabileceğimiz yöntemler bulunmaktadır. Yani rakamlar aslında değeri yükseltmek için uygulayabileceğimiz yöntem saysıdır. Düz mantıkla şunu söyleyebilirim, daha yüksek FPS = daha iyi keyif. Örnek;

Bu uygulama yüksek grafiklere sahip olan oyunlarda, oyuncularının en büyük sorunu olmuş, klasik bir gösterge haline gelmiştir. Tüm dünyada büyük bir rağbet gören oyunların çoğu bu uygulama tabanlı yani birinci kişi gözünden oynananlardır. Mesela; Call of Duty ve Crysis bunlara örnektir. Bu değerin yüksek olması gerektiğini bilmeliyiz çünkü hele birde iyi bir donanıma sahipken sefilce oyun keyfi sürmeye çalışırken ne kadar eğlenebiliriz ki? Tıpkı Porsche’den inip Tofaş’a binmek gibi. OMG dedirtecek cinsten bir fark, hakikaten. Bu sebeple bu maddeleri kafanıza kazıyın;

  • Bilgisayarınızda çalışır durumdaki tüm programları kapattıktan sonra “görev yöneticisi”ne girin. Sonrasında işlemler sekmesinde en fazla RAM kullanan uygulamaları tespit ederek bunlar içerisinden gereksiz olanları silin(kapatın). Yani aygıtınızdaki her zaman çalışıp boş yere kasan fazlalıklardan kurtulun. Bu yöntem sizlere bir kaç kat daha fazla FPS kazancı sağlar.
  • Eğer ekran kartınız yapacağınız işlemleri kaldıramayacak derecede ise yani 2015 yapımı güzel grafikli bir oyunu 256 MB’lık bir ekran kartı ile ilerletmeye çalışıyorsanız bu kartın RAM destekli olmasına dikkat edin ve destekli RAM kullanmaya çalışın. Eğer grafik kartınız eski ve destekli değilse hiç zorlamayın yakın tarihli oyunları oynayamazsınız hatta PC’nizi ellerinizle gömersiniz.
  • Eğer grafik kartınız fan içermiyorsa küçük bir fan alıp eğer bir de masaüstü PC ise açıp içine monte edebilirsiniz ve tabi bunu yaparken onu soğutacak bir yerde konumlandırımalısınız. Ekstra bir soket girişi bulunmalı aksi taktirde dış kaynaklardan da elektriklendirme sağlayabilirsiniz.
  • Eğer eğlenceniz internet gerektirmiyorsa internet bağlantısını o esnada kapatıp yükü daha aza indirebilirsiniz.
  • Eğer oyun içerisinde bir grafik ayarı bölümü varsa grafikleri çok zorlamanın bir manası yoktur. Önemli olan devam edebilmek olduğundan ayar derecesi maximum ise ortaya, orta ise minimum dereceye çekip öyle devam edebilirsiniz.(Çözünürlük ve grafik kalitesini düşürmek çok büyük artı sağlar)…

  • Disklerinize bakım yapabilirsiniz. Bunun için Windows’un disk birleştirme disk bakımı benzeri bileşenlerinden yararlanıp verilerinizin içinde bulunduğu harddiskinizin hatalarını onarabilir ve birkaç derecelik değer azalışının önüne geçmiş olursunuz.
  • Aygıtınızdan daha yüksek bir verim alabilmek için bu yöntemlerden yararlanmakta fayda var. Daha fazla performansla eğlence dünyasından daha kaliteli ve avantajlı çıkabilirsiniz. Hatta nette bu tür uygulamaları ölçen ne kadarlık kullanım artırabileceğinizi hesaplayan yöntemler de bulunmaktadır. Bunları da indirerek kotayı artırabilirsiniz.

Çok önemli bir etkene geldi sıra, o yüzden bunu ve sonrasında ki uygulamaları görseller ile göstereceğim.

Sistem Yapılandırması : Windows’ta arama yaparak “Sistem Yapılandırması” yazın. Çıkan seçeneğe tıklayıp pencereyi açın. 3. menü olan “Hizmetler”i seçin ve görselde ki adımı takip edin. (Örneğin TP-Link wireless kullanıyorum, onuda devre dışı bırakırsam bağlantım gider. Buna dikkat edin.)

Örneğin TP-Link Wireless kullanıyorum, onuda devre dışı bırakırsam bağlantım gider. Buna dikkat edin.

Kasanız nemli bir ortamda bulunuyorsa çok toz tutma ihtimali yüksektir. O yüzden yakın zamanlı bakımlarını yapın, işlemci ve kart üzerindeki tozlardan kurtulmanızı sağlayın.

Gördüğünüz gibi, bu hale gelen bir fan hiçbir işe yaramaz, soğutmaz. Kasa temizliği özen ve bilgi isteyen bir konu olduğu için bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

>Laptop kullanıyorsanız mutlaka soğutucu alın ve altına yerleştirin. Buda çok önemli bir etken.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum