Telefonu Özel Aramalara Kapatma Nasıl Yapılır?

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Telefonu Özel Aramalara Kapatma Nasıl Yapılır?

Son birkaç yıldır sosyal medyaya telefon numaralarımız ile de giriş yapmaya başlamamız istenmeyen aramaların sayısını arttırmaya başladı. Sosyal medya sayesinde kişilere ulaşmamız kolay olduğu gibi telefon numaralarına da ulaşmak da kolay hale geldi. Bununla birlikte TL yüklemesi yaptırdığımız yahut alışverişlerimiz sırasında numaralarımızı verdiğimiz siteler reklam amaçlı numaralarımız kullanabiliyor. Buna bankalarında ısrarlı aramaları eklenince istenmeyen aramalardan kurtulmak için yöntemler aramaya başlıyoruz. Firmalardan gelen tanıtım ve kampanya mesajları her ne kadar yasal olarak engellenebilse de istenmeyen aramalar için henüz bir çare bulunmuş durumda değil. Bu sebeple Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell istenmeyen aramaları kapatmak amacıyla farklı farklı yöntemler geliştirdi. Operatör değişikliği yapmanız durumunda telefonunuzun özel aramalara açılıp açılmadığı kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi her operatörün özel aramalara kapatmak için farklı bir yöntem kullanmasıdır. Bu yazımızda 2017 yılı için operatörlerin istenmeyen numaraları engelleme yöntemlerini sizin için derledik.

Vodafone Özel Aramaya Kapatma

Vodafone kullanıcısı iseniz istenmeyen ve özel aramalara telefonunuzu kapatma işlemini online servis, sms yahut sesli yanıt sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Özel numaralardan gelen aramaları ve çağrılarını engellemek için GIZLI AC yazarak 7046’ a sms atabilirsiniz. Özel aramalardan çağrı almak istiyorsanız GIZLI KAPAT yazarak 7046’ a sms atabilirsiniz. Aynı işlemleri 7046 numaralı telefonu arayarak sesli yanıt sistemi üzerinden talimat vererek de gerçekleştirebilirsiniz. Bu talimatlardan sonra gizli numaralar size ulaşamayacak ve siz talimatınızı değiştirene kadar aynı operatörde kalmaya devam ettiğiniz sürece devam edecektir. Özel aramalara telefonunuzu kapatmış olsanız bile bu işlem yurt dışından yapılan aramaları ve operatör aramalarını engelleyememektedir. Bu aramaları engellemek için telefonlarınızın ayarlar seçeneği üzerinden numaraları engelleme seçeneğini kullanarak istediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz. Vodafone özel numaralara kapatma servisi vodafone müşterilerinin ücretsiz olarak yararlanabileceği bir hizmettir. Sms yahut aramalar tarifenize yansıtılmayacaktır.

Turkcell Özel Aramalara Kapatma

Turkcell müşterilerinin telefonlarını özel aramalara kapatmak istemeleri durumunda sms yöntemi ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebileceklerdir. Özel aramalara telefonunuzu kapatmanız durumunda sizi arayan özel aramalar size hiç yansıtılmadan doğrudan santral tarafından ret edilecektir. Gizli numaralardan sizi arayan kişiler gizli numaralardan çağrı kabul etmediğinizi numaralarını görünür yapmaları durumunda size ulaşabileceklerine dair bir anons duyarlar. Bu hizmet yurt dışı aramalarını ve santral aramalarını engellememektedir.

*253# yi aramanız telefonunuzu gizli aramalara kapatacaktır. #253# ‘yi tuşlamanız durumunda gizli aramalara koymuş olduğunuz engeli kaldırmış olursunuz.  Bu hizmetten tüm Turkcell müşterileri yararlanabilirler. Bu hizmet ücretsizdir fakat 444’lü ve 755’li numaralara aramaları kapatmak istiyorsanız çağrı başına bir dakikalık konuşma ücreti şeklinde ücretlendirme uygulanacaktır.

Türk Telekom / AVEA Özel Aramalara Kapatma

Türk Telekom bilinen diğer adı ile Avea kullanıcıları da kolay bir şekilde özel aramalara telefonlarını kapatabiliyorlar. Türk Telekom müşterileri 2 farklı yöntemle istenmeyen aramalara telefonlarını kapatabilirler. Bunun birincisi online işlemler yöntemi ikincisi *253# ‘yi arayarak engellemedir. *253#’yi arayarak engelleme işlemini gerçekleştirmeniz durumunda aynı işlemi tekrar etmek sureti ile gizli aramaları kaldırabilirsiniz. Online işlemler yöntemi ile ise internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde özel aramalara kapatabilirsiniz. Online işlemler bölümünden tekrar özel aramalara telefonunuzu açmanızda mümkün olacaktır. Bu hizmetten Telekom müşteri yararlanabilecek olup herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu işlem sonrasında sizi arayan gizli numaralara telefonunuzun özel aramalara kapalı olduğu konusunda bilgi verilmektedir. Özel numaralara telefonunuzu kapatmanız durumunda yalnızca aramalarda değil sms yolu ile de kurulan iletişimlerde de özel numaraların size ulaşmasını engellemiş olursunuz. Özel aramaya kapatma ve gizli aramaya kapatma konusundan sonra belki ilginizi çeker diye düşünüp Turkcell bedava internet konusunu sizinle paylaşmak istedik. İlgilenirseniz ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum