Ülkemizde Mobil İnternet Kullanımı Giderek Artıyor

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Ülkemizde Mobil İnternet Kullanımı Giderek Artıyor

Ülkemizde son dönemde artan bir mobil internet kullanıcısı olduğu görülüyor. Hatta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verileri üzerinden yapılmış olan tüm hesaplamalara göre ise mobil internet kullanıcısının yılın üçüncü çeyreğine ayak basmamızla birlikte 156 bin 669 terabayttan 313 bin 447 terabayta doğru çıkmıştır. Geçen yıl mobil ağlar üzerinden internete erişim yapan kişi sayısı 37 milyon 538 bin 898 gibi rakamları bulurken her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla birlikte bu rakamların 48 milyon 978 bin 66’ya tırmanmış olduğunu görebiliyoruz.

İnsanların mobil ağlar üzerinden internete erişim göstermesi hem daha çok hoşuna giderken hem de kolayına kaçıyor. İnternetten bir şey bakacakları, araştıracakları ya da vakit geçirecekleri zaman hemen cihazlarından internet bağlantısı yaparak istediklerini gerçekleştirebilmektedirler. Kullanıcılara sağlanan bu tür pratik yollar kısa zaman da mobil internet kullanıcısının günden güne daha fazla artış göstermesine de zemin hazırlamış bulunuyor.

Bu Artışın Sebebi Ne?

Son zamanlarda artık mobil teknolojiye daha fazla ayak uydurmak isteyen kişi sayısının artmasıyla birlikte sabit internet kullanan kişilerin sayısı azalmaya başladı. Ülkemizde artık insanların büyük bir çoğunluğu internet ortamlarında bile daha rahat hareket etmek istiyor. İnternet ortamlarında mobil kullanıcılara yönelik mobil ara yüzlü ortamların geliştirilmesi doğal olarak mobil kullanıcılarını bu yöne doğru itmesine neden olmuştur.

Türkiye’de totalde 10 yılı incelediğimizde %88 oranında hızlı bir artışın yaşanmış olması gözlerden kaçmıyor. Böyle bir durumun ülkemizde yaşanmasının en temel sebeplerinden birisi olarak 1 Nisan 2016 yılı itibariyle 4,5G’nin hizmete başlaması sonucunda veri yükleme ve yüklenen veriler de 10 kata kadar hız artışı sağlanması sabit internet kullanıcısından çok artık mobil kullanıcısı olmak insanların daha çok hoşuna gitmeye başladı. 4.5 G uygulamasının aktifleştirilmesinin ardından toplamda 33 milyon kişinin bu tür hizmetlerden yararlanmak adına girişimlerde bulunduğu net bir şekilde görüldü.

3G Abone Sayısında Ciddi Artış Yaşanıyor

3 G teknolojisinin de ülkemiz sınırları içerisine giriş yapması ile birlikte 3G kullanımlarında bile %11 gibi bir artışın yaşandığını görebilmekteyiz. Bu sayede en son 3 G kullanan kişi sayısını incelediğimiz an ise n 65,9 milyon kişiye ulaştığı tespit edilebilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yapmış olduğu bir diğer açıklamaya göre ise mobil genişbant abone sayısı son gelinen nokta yüzde 20,2 artışla 35 milyon 876 bin olduğu belirtildi.

Bu sayının önümüz de ki yıllar içerisinde kat ve kat daha fazla artacağı yönünde düşünceler yer almaktadır. Çünkü mobil internet kullanımı sabit internet kullanımlarına oranla hem daha hızlı, kolay, güvenilir ve pratik olması doğal olarak her geçen gün biraz daha fazla rağbet görmesine zemin hazırlıyor. Senenin trend çıkışını mobil internet yapmış bulunuyor.

Reklam Alanı 5

Soruya Cevap Veriniz *

Reklam Alanı 7

Üye OlŞifremi Unuttum